Przejdź do stopki

Fala uderzeniowa

Treść

Terapia radialna falą uderzeniową

Radialna fala uderzeniowa oparta jest na technologii pneumatycznej. Energia jest utworzona przez przesyłanie skompresowanego powietrza pod dużym ciśnieniem z urządzenia do aplikatora. Energia powietrza jest przenoszona na pocisk, która jest konsekwentnie przekazana z dużą prędkością do przekaźnika na końcu aplikatora. Fala jest następnie kształtowana rozbieżnie i rozprzestrzenia się w ciele pacjenta.
Intensywność jest wyrażona przez ciśnienie i zdefiniowana w barach. W trakcie jednej sesji zabiegowej wystarczy zastosować 4000–6000 uderzeń.  
Podstawowym sposobem działania fali uderzeniowej w polu zabiegowym jest zaostrzenie stanu zapalnego w tkance w celu wywołania reakcji organizmu prowadzących do samoleczenia. Zastosowanie fali uderzeniowej przyspiesza usuwanie metabolitów nocyceptywnych, zwiększa utlenowanie oraz poprawia metabolizm uszkodzonej tkanki. Wspomaga usuwanie histaminy, kwasu mlekowego oraz innych drażniących substancji – w większości o odczynie kwaśnym.
Dzięki stymulacji włókien nerwowych fale uderzeniowe łagodzą ból poprzez teorię bramki bólowej/kontrolnej, a także zmniejszają poziom substancji P, czyli mediatora bólu oraz czynnika wzrostu. Jej aktywność wywołuje ból poprzez stymulację dośrodkowych włókien nocyceptywnych. Rozproszenie substancji P redukuje ból w danym obszarze oraz ogranicza ryzyko zwiększenia obrzęku.
Terapia radialną fala uderzeniową wywołuje: neowaskularyzację i poprawę ukrwienia w uszkodzonej tkance, proliferację fibroblastów i zwiększenie syntezy kolagenu w celu przyspieszenia regeneracji ścięgien, uwolnienie białka morfogenetycznego kości (BMP) w celu różnicowania komórek mezenchymalnych i osteogenezy w zrostach kostnych, stymulację wzrostu nowych naczyń limfatycznych, które pomagają w reabsorpcji wapnia w tkance.

Wskazania: wzmożone napięcie mięśni, zmiany przeciążeniowe i przewlekłe stany zapalne, entezopatie (zmiany przeciążeniowe przyczepów mięśniowych), zwapnienia, przykurcz Dupuytrena, krwiaki śródmięśniowe, zespół mięśnia gruszkowatego, kolano biegacza, zespół ciasnoty międzyżebrowej, ostroga piętowa, brak zrostu i opóźniony zrost kości, aseptyczna martwica głowy kości udowej, hallux, medycyna estetyczna: cellulit, ujędrnianie, miejscowa otyłość, relaksacja skóry, drenaż limfatyczny.

Czas trwania zabiegu do 10 minut.